Najlepši muzički albumi 2015. (prema izboru Petra Cvetkovića)
Moja e-misija 100 % PaMUČNA sintETIKA prešla je maja s internet radija Underbottom na net radio Popscotch, osam godina nakon svog debija na jagodinskom radiju Apsolut. Počevši januara 2008, kad sam emitovao pesme koje su mi obeležile prethodnu godinu, početkom skoro svake godine objavim svoju listu omiljenih pesama i albuma, pa tako i sad objavljujem listu trideset meni najlepših albuma 2015, s tim što ću donju polovinu liste samo navesti, a o boljih petnaest ću i napisati po rečenicu-dve, ponegde možda i tri.
30. Rosen & Spyddet: Fortuna (Posh Isolation); 29. Le Butcherettes: A Raw Youth (Ipecac Recordings); 28. King Dude: Songs of Flesh & Blood - In the Key of Light (Not Just Religious Music); 27. Circuit des Yeux: In Plain Speech (Thrill Jockey); 26. Colleen: Captain of None (Thrill Jockey); 25. PUBLICIST UK: Forgive Yourself (Relapse); 24. Kid Wave: Wonderlust (Heavenly Recordings); 23. Helen: The Original Faces (Kranky); 22. Rolo Tomassi: Grievances (Holy Roar / Ipecac Recordings); 21. King Midas Sound / Fennesz: Edition 1 (Ninja Tune); 20. Sleaford Mods: Key Markets (Harbinger Sound); 19. Christina Vantzou: Nº3 (Kranky); 18. Tamaryn: Cranekiss (Mexican Summer); 17. Low: Ones and Sixes (Sub Pop); 16. CHVRCHES: Every Open Eye (Virgin EMI / Goodbye).
U zagradi navodim izdavačku kuću koja je objavila album, voljene kuće i po dva albuma.
15. Lau Nau: HEM. Någonstans (Fonal)
Iako smo ovu Finkinju prošle godine mogli da čujemo i u srpskom filmu Panama, na moju listu ulazi s muzikom iz domaćeg filma svoje zemlje. Za naš film kažu da je loš, ali i u verovatno boljem finskom filmu apstraktni folk ove umetnice sigurno je najbolji deo.
Najkompozicije: Koti, Haihtuminen
14. Damon & Naomi: Fortune (20/20/20)
Ovo dvoje pamtimo iz prozračne dream pop grupe Galaxie 500; u nekom momentu su pod svojim/ovim imenima došli i u Beograd, a ovde ih čujemo kako umilno pevaju takođe filmsku muziku: Fortune još nisam gledao, ali zvuči vrlo slikovito, čak snoliko.
Najkompozicije: Reflections, Shadows, The North Light
13. Valet: Nature (Kranky)
Hani Ovens nam iz Portlanda donosi obuzimajući glas, instrumentarijum i estetski pristup. Svoj dronirajući psihodelični folk na ovom albumu oblikovala je kao šugejz, žanr čija topla buka posebno miluje moje uši. Paperjasto i mekano kao sneg, ali osunčano iznutra.
Najkompozicije: Signs i naslovna
12. Grimes: Art Angels (4AD)
Kanađanka Kler uvela je 2015. svoju klasično otpevanu, savremeno odsviranu, dramatičnu i muziku sklonu naglim promenama, u uslovni mejnstrim. Industrial pop kojim je počela, saobrazila je donekle pop industriji, ali i dalje pleše na svoje nelake note
Najkompozicije: Flesh without Blood, Kill V. Maim, Venus Fly
11. Beach House: Depression Cherry (Sub Pop)
Pr(a)vi od dva prošlogodišnja albuma baltimorskog lo-fi dream dua, objavljena deceniju od formiranja benda, obasjao je još prvim singlom Sparks, a i ostatak albuma sjaji svedenom raskoši na koju su nas navikli. Znam ih veći deo njihovog postojanog trajanja.
Najkompozicije: Levitation, Space Song, Wildflower, Bluebird
10. Julia Holter: Have You In My Wilderness (Domino)
Prva od dve CalArts diplomkinje na listi, ali - kao ni dama na trećem mestu - svojim akademizmom nikad ne pretvori izuzetni kamerni pop u gasnu komoru. Tako ni na ovom albumu, na kom je svoje eksperimentisanje ponajviše privela kakvoj-takvoj pop strukturi.
Najkompozicije: Feel You, Night Song
9. Heather Woods Broderick: Glider (Western Vinyl)
Sestra mog imenjaka, ali nisam siguran da je Efterklang doveo ove svoje saradnike na beogradski koncert. Šeron van Eten, u čijem je Heder pratećem bendu, svakako nije, jer ni sama nije bila ovde, ali posle ovakvog albuma HWB, jasno je koju željnije iščekujemo.
Najkompozicije: Fall Hard, Wyoming, A Call For Distance, All For A Love
8. Lana Del Rey: Honeymoon (Interscope)
Holivud ili ne - a što da ne, posebno kad je kontemporarno klasičan - treba nam ovakav depresivni pop. Medeni mesec na koji nas je pretprošlim albumom povela dospeo je i u naslov ploče, i svi su izgledi da će potrajati, jer ko ne voli da bude mažen i šik izgreban.
Najkompozicije: Music To Watch Boys To, High By The Beach, Art Deco, Religion, The Blackest Day
7. jennylee: right on! (Rough Trade)
Mala slova i sastavljeno pisanje imena predstavljaju umetničku slobodu solo debija basistkinje moje omiljene grupe Warpaint. Dark pank odrastanje, senzualna ženstvenost Šade, mnogo toga što je bilo kul ovih 40-ak muzičkih godina, ovde je moderno saliveno.
Najkompozicije: blind, boom boom, bully, riot, he fresh, offerings, white devil
6. Stray Dogg: Come Along Wind (Pop depresija)
Jedini ovdašnji album na listi, treći za pet godina beogradskog benda. Amerikana oplemenjena postrokom i francuski zvučećom harmonikom, uz ostale začine koji drže sitost tokom hladne zime. Bio sam im na prvim nastupima, sad su s razlogom slušaniji
Najkompozicije: Away, No One But You, Chance, Dare Not, 'Till You're Forgotten
5. SoKo: My Dreams Dictate My Reality (Because Music / Babycat)
Francuska Poljakinja u LA, tako sam naslovio tekst koji joj posvetih jeseni 2014, povodom magične pesme Monster Love - dueta kom čak ni Ariel Pink nije uspeo da naškodi - koja možda i nije najbolja na albumu, jer tu je naslovna numera kao 1980-ih.
Najkompozicija: Visions (posle dve spomenute)
4. Jaakko Eino Kalevi: J. E. K. (Weird World)
Fin-sk-o otkriće godine jeste autor koji je prethodno vozio tramvaj u Helsinkiju i slušao Dream Theater (sic!), a onda je evolucijom kroz hip-hop stigao do muzike za igru sa suzama. Niko me nije ovoliko rasplesao 2015, niti uspeo da okrnji dominaciju muzičarki.
Najkompozicije: Deeper Shadows, Hush Down
3. Marriages: Salome (Sargent House) + Emma Ruth Rundle: Some Heavy Ocean, 2014.
Najbolja pesma koju sam prošle godine čuo uživo nalazi se na ovom albumu: Skin. Bend koji je ukrao šou Woven Hand, čija je predgrupa bio; album koji je snimio trio postrokera iz Red Sparowes (da, jedno r), novopronađena šugejz svežina otkako gitaristkinja i peva.
Najkompozicije: The Liar; Skin; Southern Eye; Love, Texas
2. Jenny Hval: Apocalypse, girl (Sacred Bones)
Ovo je nešto istinski novo i norveško, hladno a toplo, ohrabrujuće, osnažujuće, pametno, duhovito i ironično. Manifest modernog feminizma, stihovi napisani oko 33. godine, što se i spominje kao vreme Isusovog raspeća. Propovedanje uz nadasve inovativnu muziku.
Najkompozicije: Kingsize, Take Care of Yourself, That Battle is Over, Heaven, Sabbath
1. Myrkur: M (Relapse)
Ovo je sve što najviše volim, odjednom, ali tako znalački spravljeno da je svemu ostavljeno mesto da (pro)diše. Atmosferični blekmetal, skandinavski folk, toliko puta spominjani, ali ovde inovirani šugejz, anđeosko-đavolski glas i klavir omiljene Dankinje.
Najkompozicije: sve osim uvodne Skøgen skulle dø, i to samo jer mi se ne sviđa značenje.
Нема коментара:
Постави коментар